Make your own free website on Tripod.com

Northeast Racing Stats Central

ACT Sunoco Regional Series
Home
Latest News and Updates
Features
ACT Index
Série ACT Castrol Index
IPSC Index
Modified Racing Series Index
NEPSA Index
PASS Index
PRO Truck Tour Index
Stock Car Connection Index
Airborne Speedway Index
Bear Ridge Speedway Index
Catamount Stadium Index
Devil's Bowl Speedway Index
Northeastern Speedway Index
Thunder Road Index
WMMP Index
Major Events
Driver Profiles
Classic Vermont
Classic Québec/Ontario
Miscellaneous Stuff
Justin's Stories/Photos
The Archives
Racing Photos
About the Editor/Dedication
Links

ACT Sunoco Regional Series feature event winners and champions, 1994.

In 1994, ACT created the Sunoco Regional Series, a Late Model Sportsman/Pro Stock series divided into three regions, each with a six-race schedule.  Point systems were kept for all three regions, and each driver's "home" region points were entered into the overall standings.
 
Region 1 (East) was more or less a continuation of the Maine Late Model State Championship Series (MLMSCS) held in 1993, just under a different name.  The cars were a mix of Pro Stocks and LMS cars (mostly Oxford and Beech Ridge Pro Stocks).
 
Region 2 (Central) was the LMS International Series, which is known today as the ACT Late Model Tour.
 
Region 3 (West) was mostly Ontario Late Models (Pro Stocks) and ACT Pro Stock Tour cars, run in Ontario, Quebec, and once at Airborne.  Region 3 may have been borne out of the Goodyear Challenge Cup, we'll look into that.
 
A few drivers ran several races in two or three regions, including Dennis Demers, Junior Hanley, Beaver Dragon, and Champion Derek Lynch.  The Sunoco Regional Series, while a fantastic idea, lasted only that one season.
 
NOTES:
  • Jeff Taylor won the Region 1/MLMSCS title without winning a race.
  • Mike Rowe, the Region 1 runner-up, won three races at three tracks.  Taylor finished second each time.
  • Dennis Demers declared Region 3 as his "home" region, but won his only race in Region 2.
  • Beaver Dragon finished 10th in Region 2 with 337 points, but declared his home as Region 3.  Dragon in fact finished 8th in Region 3, but earned only 221 points.  Even though his Region 2 points were much higher, he was ranked well out of the Top 30 overall because his home region points were so low.
  • There is a decidedly low number of Region 3 drivers in the Top 30.  This is due to consistently low car counts and a wide range of competitors in the region.  Derek Lynch won four of the six events and his point tally (540) was justifiably high, but 10th-place Dave Taylor's tally was only 192, a far cry from Lynch's total.  In fact, only only the Top 5 drivers (Lynch, Leclerc, Whitlock, Demers, and Roy) made every event.  Taylor competed in only the first three events, with a best finish of 9th, that coming in the 12-car event at Capital City Speedway.  This is not to take away from Lynch's accomplishments, as he had to beat the best of the best, including Junior Hanley, Beaver Dragon, Region 1 champ Jeff Taylor, and many others... he just didn't have to beat them all the time.  Lynch did, however, make the long haul from Ontario to Maine to race the entire Region 1 schedule as well, earning five Top 5s in six events.  While the highest car count on the Region 3 schedule was 21, the lowest count in Region 1 was 23.  Lynch earned his championship, no matter how you look at it.

 
SUNOCO REGIONAL SERIES CHAMPION
 
DEREK LYNCH - NORWOOD, ONTARIO
 
 
REGIONAL CHAMPIONS
 
REGION 1 - EAST - JEFF TAYLOR - FARMINGTON, ME
REGION 2 - CENTRAL - JEAN-PAUL CYR - MILTON, VT
REGION 3 - WEST - DEREK LYNCH - NORWOOD, ON
 
 
 
ALL-TIME SUNOCO REGIONAL SERIES FEATURE WINNERS, 1994
 
Derek Lynch - 4
Mike Rowe - 3
Brian Hoar - 2
Ralph Nason - 2
Pat Corbett - 1
Jean-Paul Cyr - 1
Dennis Demers - 1
Brent Dragon - 1
Donald Forte - 1
Junior Hanley - 1
Stan Meserve - 1

SUNOCO REGIONAL SERIES OVERALL STANDINGS
 
Pos. Car#  Driver                       Hometown               Points   Region
  1.    15    Derek Lynch             Norwood, ON             540         3
  2.   88T   Jeff Taylor                 Farmington, ME         476         1
  3.    24    Mike Rowe               Turner, ME                466         1
  4.    17    Tracy Gordon            Strong, ME               455         1
  5.    32    Jean-Paul Cyr           Milton, VT                 450         2
  6.    10    Ralph Nason             Unity, ME                 444         1
  7.    11    Claude Leclerc          Repentigny, QC         441         3
  8.    92    Dave Whitlock           Petrolia, ON              439         3
  9.    28    Stan Meserve            Unity, ME                 435         1
10.    68    Jim Cilley                  Groton, VT                427         2
11.    86    Dennis Demers          Shelburne, VT           410         3
12.     2     Glenn Cusack           Scarborough, ME       396         1
13.    54    Chuck Beede            Graniteville, VT           388         2
14.    25    Dave Whitcomb         Essex Jct., VT           387         2
15.    22    Bruce Haley              Minot, ME                 383         1
16.     0     Brent Dragon            Milton, VT                  380         2
17.    45    Brian Hoar                Williston, VT              372         2
18.    83    Stacy Cahoon           St. Johnsbury, VT       353        2
19.    90    Martin Roy                Ste-Julie, QC             352         3
20.    31    Lance Ferno             Williamstown, VT        345        2
21.    37    Larry Gelinas            Scarborough, ME       341         1
22.    35    Ron Weston             Essex Jct., VT           338         2
23.    60    Tim Brackett             Buckfield, ME            334         1
24.    79    Scott Mulkern           Falmouth, ME            328         1
        12    Chet DeVarney, Jr.    Georgia, VT                328        2
26.     1     Red Mead                Hyde Park, VT            323        2
27.     5     Pat Corbett              Williamstown, VT        321        2
28.    75    Gary Smith               Bangor, ME               320        1
29.    43    Dennis Caron            Colchester, VT           315        2
30.    42    Donald Forte             Laval, QC                  312        3

 
Region 1 - East
Date Winner          Runner-Up       Track
4/24    Ralph Nason         Tracy Gordon          Beech Ridge
5/30    Mike Rowe            Jeff Taylor              Oxford Plains
6/22    Stan Meserve        Dave St. Clair         Unity Raceway
7/27    Mike Rowe            Jeff Taylor              Beech Ridge
8/10    Ralph Nason         Pete Rondeau        Oxford Plains
8/27    Mike Rowe            Jeff Taylor              Unity Raceway
 
Regional Standings
Pos.  Car#  Driver                  Hometown                   Points
  1.    88T  Jeff Taylor           Farmington, ME           476
  2.     24   Mike Rowe           Turner, ME                  466
  3.     17   Tracy Gordon       Strong, ME                  455
  4.     10   Ralph Nason        Unity, ME                     444
  5.     15   Derek Lynch         Norwood, ON               436
  6.     28   Stan Meserve       Unity, ME                    435
  7.      2    Glenn Cusack       Scarborough, ME        396
  8.     22   Bruce Haley         Minot, ME                   383
  9.     37   Larry Gelinas        Scarborough, ME        341
10.     60   Tim Brackett         Buckfield, ME             334

 
Region 2 - Central
Date Winner        Runner-Up    Track
5/14    Dennis Demers   Bucko Branham  Airborne Speedway
5/30    Brent Dragon      Chuck Beede     Riverside Speedway
6/12    Jean-Paul Cyr    Dave Whitcomb   Thunder Road
6/26    Pat Corbett        Brent Dragon       Airborne Speedway
7/31    Brian Hoar         Lance Ferno        Thunder Road
9/17    Brian Hoar         Dave Whitcomb  Riverside Speedway
 
Regional Standings
Pos.  Car#  Driver                  Hometown                   Points
  1.     32   Jean-Paul Cyr      Milton, VT                   450
  2.     68   Jim Cilley            Groton, VT                   427
  3.     54   Chuck Beede       Graniteville, VT           388
  4.     25   Dave Whitcomb   Essex Jct., VT              387
  5.      0    Brent Dragon       Milton, VT                   380
  6.     45   Brian Hoar           Williston, VT                372
  7.     83   Stacy Cahoon     St. Johnsbury, VT         353
  8.     31   Lance Ferno        Williamstown, VT        345
  9.     35   Ron Weston         Essex Jct., VT              338
10.      6    Beaver Dragon    Milton, VT                   337

Region 3 - West
Date             Winner                 Runner-Up                   Track             
5/21        Derek Lynch          Junior Hanley           Mosport Int'l Spdwy
6/11        Derek Lynch           Beaver Dragon         Capital City Spdwy
7/10       Junior Hanley         Dennis Demers         Mosport Int'l Spdwy
8/21        Derek Lynch         Donald Theetge            Circuit Ste-Croix
9/11        Derek Lynch           Donald Forte               Aut. St-Eustache
10/01       Donald Forte           Dave Whitlock          Airborne Speedway
 
Regional Standings
Pos.  Car#  Driver                  Hometown                   Points
  1.     15   Derek Lynch         Norwood, ON               540
  2.     11   Claude Leclerc    Repentigny, QC           441
  3.     92   Dave Whitlock      Petrolia, ON                439
  4.     86   Dennis Demers     Shelburne, VT            410
  5.     90   Martin Roy           Ste-Julie, QC              352
  6.     42   Donald Forte        Laval, QC                   312
  7.     66   Lucien Rocheleau  Montreal, QC            293
  8.     75   Beaver Dragon     Milton, VT                  221
  9.     93   Joe Goncalves     Concord, ON               194
10.     51   Dave Taylor         Caesaria, ON              192
 

DISCLAIMER: Many of the photos on this website have been used without prior permission, and for that, we're sorry.  For the ones we did ask to use, thanks a ton!  Proper credit is due every photographer, but since tagging every single shot would take a really long time, and we've forgotten a lot of who took what, let's just thank everyone who has "helped" out now: Alan Ward, Eric LaFleche/VLFPhotos.com, Gene Gagne/OutsideGroove.com, Leif Tillotson, Brian McCullough (RACEGOD), the late David Heath, Dave Brown, Cindy Weed, John Sullivan, Norm Marx, Bethany Bell, vintagemodifieds.com, the late Bob Doyle, Ron Pittsley, David Paris, Jim DuPont, Tom Herzig, and myriad others.  A huge thanks goes out to contributors Andy Boright, the late Cho Lee, and Christian "Ti Gaz" Genest, all treasurers of racing history.  You're all awesome and very much appreciated!!!
 
--- Website updated and maintained in memory of Cho Lee ---